Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı Bakımı Nasıl Olmalı?
9817
post-template-default,single,single-post,postid-9817,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-istanbul dental center,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı Bakımı Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı Bakımı Nasıl Olmalı?

Hamileler günlük diş bakımlarını en iyi şekilde yapmalıdırlar. Hamilelik diş ve diş eti sağlığı bakımından ‘’ yüksek risk ‘’ dönemidir. İlk üç aya yayılan mide bulantıları ve kusmalar ağız ortamının PH’sını olumsuz yönde etkileyerek asit karakterli bir ortama dönüştürür. Bu durum, diş çürüklerini ve dişlerde erezyon yani aşınma riskini arttırır. Ayrıca hormonal değişikliklerin yol açtığı diş eti kanamaları, ağız bakımıve fırçalama ihmal edildiğinde bir diş eti hastalığı olan 

‘’hamilelik gingivitis‘’ ine dönüşebilir.

Hamilelikte ilaç kullanımı gerektiğinde ne yapılmalıdır?

Diş eti problemi olan hamilelerin antibiyotikler, ağrı kesiciler, gargaralar gibi bazı ilaçları kullanmaları gerekebilir. Bu ilaçların mutlaka bir uzman diş hekimi tarafından düzenlenmesi gerekir, hatta doğum uzmanı ile bir konsültasyon da çok yararlı olacaktır. Ciddi diş eti hastalığı geçirmekte olan hamilelerin daha fazla erken doğum yaptıklarını ve daha düşük kiloda bebek dünyaya getirdiklerini yapılan araştırmalar ortaya koymuştur. Hamilelikte zorunlu olarak alınması gereken bazı ilaçlar fetüse geçerek gelişmekte olan diğer organlarla birlikte dişleride etkileyebilir.

Hamilelerde uygun antibiyotik kullanımının bebek için sakıncası yoktur. fakat dişlerde renkleşme yapan bazı antibiyotik gurupları verilmemelidir. ağrı kesiciler daha çok dikkat isteyen ilaçlardır. Mutlaka üretici firmanın önerilerine uyulmalıdır. Antimetabolitler, antiepileptikler gibi ilaçlar dudak-damak yarıklarına sebep olabilirler, bu ilaçlara doktor kontrolunda ara verimelidir.

Hamileler ne sıklıkta diş kontrolüne gitmelidirler?

Normalde altı ayda bir yapılması gereken kontroller hamilelik döneminde üç ayda bir yapılmalıdır. hamileliğin her döneminde tedavi yapılabilir, fakat tedavinin türünü diş hekimi belirlemelidir. Hamileliğin ikinci ve üçüncü ayı, ilk ve son üçüncü aylara göre diş ve diş eti bakımı için daha uygun bir dönemdir. Hamilenin uzun süreli tedavilerle yorulup stress yaşaması çok istenen bir durum değildir.

X Işınları ve lokal anestezikler zararlımıdır? 

Diş hekimliğinde kullanılan radyografi cihazlarında, film çekilirken çok düşük dozda x ışını verilmektedir. Buna rağmen, mecbur kalınmadıkça bu girişimler doğum sonrasına ertelenmeli, mecburiyet varsa hamileye mutlaka özel bir koruyucu önlük giydirilmelidir. Lokal anesteziklerin bebek üzerinde zararlı etkileri yoktur fakat yinede anestezik solüsyonu üreten firmanın önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir.

Hamilelikten önce ve hamilelik sırasında ağız diş bakımı için yapılması gerekenler başka nelerdir?

Planlanmış bir hamilelikte annenin diş sağlığı ve bebeğin de sağlıklı dişlere sahip olması için hamilelik gerçekleşmeden önce mutlaka bir diş doktoru kontrolünden geçip mevcut olan ve yaşanması ihtimali olan problemleri ortadan kaldırmak gerekir. Hamilelik süresince dengeli beslenmek, bebeğin diş gelişimi için gerekli kalsiyum, fosfor, ve diğer minerallerden zengin bir diyet izlemek ilaçlardan ve tıbbi girişimlerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Hamile, enfeksiyonlu hastalardan da uzak durmalıdır.

Özellikle kızamık, kızamıkçık, su çiçeği, kabakulak gibi virütik enfeksiyon geçirmekte olan çocuklarla anne adayı kesinlikle temas etmemelidir. bu tür enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazanmamış annelerin bebeklerinin bazı organlarında ciddi gelişimsel defektler meydana gelebilir.

No Comments

Post A Comment